Hakkında

Türkiye Çimse-İş Sendikası

    Tam adı TÜRKİYE ÇİMENTO SERAMİK TOPRAK VE CAM SANAYİİ İŞÇİLERİ SENDİKASI olan sendikamız, Kasım 1963'te Ankara'da bir grup Çimento işçisi tarafından kurulmuştur.

    11 numaralı Çimento, Toprak, Cam iş kolunda faaliyet gösteren sendikamızın kısa adı TÜRKİYE ÇİMSE-İŞ SENDİKASI'dır.

    Yarım asrı aşkın bir süredir emek ve alın teri mücadelesinde var olan sendikamız TÜRK-İŞ KONFEDERASYONU'na üyedir. Ayrıca uluslararası sendikal kuruluşlardan olan INDUSTRI ALL'a üyeliği bulunmaktadır.

    Genel Merkezi Ankara'da bulunan sendikamızın yurt genelinde 11 tane Şubesi ve 2 tane Bölge Temsilciliği vardır.

    Çimento Sektöründe örgütlü tek sendika olan Çimse-İş; Seramik, Porselen, Alçı Tuğla ve Cam Sektörlerinde de büyük ölçüde örgütlü bulunmaktadır.

    2010 yılında yaşanan yönetim değişimi milat olarak alındığında, örgütlenme oranında %100'den fazla bir artış gerçekleşmiştir. Sendikamız mevcut üye sayısı ile 11 numaralı iş kolunun en büyük sendikası konumundadır.

    
Çimse-İş üyelerinin biri Ankara diğeri Alanya'da olmak üzere 2 adet oteli bulunmaktadır. Bu tesisler Çimse-İş üyeleri ve ailelerinin eğitim, konaklama, tatil, vb. programlarına ev sahipliği yapmaktadır.

    Türkiye Çimse-İş Sendikası; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası çerçevesinde faaliyet gösteren, hiçbir ırk, dil, din, mezhep, bölge ayırımı yapmaksızın emek mücadelesi veren, hak ve adalet ekseninde, insanın can güvenliğini önceleyen, haklarını sosyal diyalog yöntemi başta olmak üzere hukuksal çerçevede arayan bir sivil toplum kuruluşudur.

    Bugüne kadar, ülkemizin gelişip kalkınması, üretimin, istihdamın ve kalitenin artması, refah seviyesinin yükselip aydınlık yarınların inşa edilmesi için emek veren Çimse-İş Ailesi, bundan sonra da yaşanabilir bir dünya ve Büyük Türkiye ideali ile çalışmalarına azim ve kararlılıkla devam edecektir.